Title | Diamonds |
Agency | Johannes Leonardo |
Campaign | Work Under Pressure |
Advertiser | Volkswagen |
Brand | Volkswagen ID.4 |
Date of First Broadcast/Publication | 2022 / 8 |
Business Sector | Cars |
Media Type | Television |
Length | |
Market | United Kingdom |
Soundtrack | “Weeping Birch” |
VFX / Finishing / Color | Blacksmith |
Audio Post Production | Sonic Union |
Production Company | RESET Content |
Director | Adam Hashemi |
Founder & Creative Chairman | Leo Premutico |
Founder & Creative Chairman | Jan Jacobs |
Chief Creative Officer | Julia Neumann |
Group Creative Director | Jonathan Santana |
Creative Director/ art director | Carolyn Davis |
Creative Director, Copywriter | Matthew Page |
Design Director | Charles Watlington |
Associate Design Director | Olga Vladova |
Head of Production | Maria Perez |
Group Executive Creative Director | Rebecca O’Neill |
Executive Producer | victoria bennett |
Producer | Grace Kenney |
Group Strategy Director | Mary Bakarich |
Communications Strategy Director | Cooper Lemon |
Senior Strategist | Brendan Chareoncharutkun |
Senior Strategist | Matthew Choi |
Managing Director | Dave Morrison |
Executive Producer | Jen Beitler |
Production Service Company | Arts & Sciences |
Line Producer | Ewen Brown |
DP | Eigil Bryld |
Production Designer | Christian Friedland |
Costume | Mr. Gammon |
Editing Company | Exile Editorial |
Editor | Jacob Schulsinger |
Assistant Editor | Anchor Mak |
Managing Partner | Sasha Hirschfeld |
Editorial Producer | Grace Hammerstein |
VFX Supervisor | Tom Bussell |
Lead Compositor | Kshitij Khanna |
Compositor | Yebin Ahn |
Compositor | Robert Bruce |
Compositor | Jacob Slutsky |
CG Lead | Olivier Varteressian |
CG Lead | Tuna Unalan |
CG Artist | Jackie Liao |
CG Artist | Kushal Das |
CG Artist | Michael Marsek |
CG Artist | Wei-Ting Duo |
CG Artist | Nick Owoyemi |
CG Artist | Cathy Phan |
CG Artist | Rik Walia |
CG Artist | Sung Joon Kim |
Colorist | Mikey Pehanich |
Color Assist | Sam Howells |
Executive Producer Color | Charlotte Arnold |
Color Producer | Ashley Goodwin |
Sound Engineer | Steve Rosen |
Sound Engineer | Rob DiFondi |
Audio Post Studio Director | Justine Cortale |
Mix Assist | Joey Glick |
Sound Design Company | Trinitite |
Sound Design and Mix | Brian Emrich |
Music | Leland Music |
Managing Director/Music Supervisor | Ed Bailie |
Music Director/Supervisor | Toby Williams |
Music Composer | Dan Deacon |