Title | Up Your Game |
Agency | Johannes Leonardo |
Campaign | Up Your Game |
Advertiser | Bleacher Report |
Brand | Bleacher Report |
Date of First Broadcast/Publication | 2017 / 4 |
Business Sector | Culture, Leisure & Sport |
Media Type | Web Film |
Length | |
Editing Company | Whitehouse Post |
Mix | Sonic Union |
Executive Producer | Justine Cortale |
Production Company Producer | Patrick Sullivan |
Videographer | Jake Uris |
Videographer | Julian Bernstein |
Photographer | Jake Michaels |
Photographer | Craig LaCourt |
Photographer | Special Thanks |
Media Director | Katie Morrow |
Digital Cross Promotions Manager | Jori Palmer |
Sr. Counsel | Matt Cash |
Sr. Counsel | Kevin Glidewell |
Corporate Legal Manager | Gail Oja |
Chief Marketing Officer (CMO) | Val Immele |
Sr. Manager | Will Leivenberg |
Sr. Manager | Max Rausch |
Director of Business Development | Michelene Loomer |
President | Rory Brown |
VP of Programming | Bennett Spector |
Creative Director | Ryan Smith |
Sr. Director, Branded Content | Beckley Mason |
President | Bryan Yasko |
Founder & CCO | Jan Jacobs |
Founder & CCO | Leo Premutico |
Creative Director | Mike Blanch |
Associate Creative Director | Omid Amidi |
Copywriter | Maclean Jackson |
Art Director | Mica Gallino |
Director of Business Affairs | Marta Stajek |
Director of Business Affairs | Head of Digital Design |
Account Supervisor | Adam Rubin |
Director of Photography (DOP) | Ryley Brown |
Executive Producer | Kate Leahy |
Production Company Producer | Line Postmry |
Production Company Producer | Shelley Urick-Scillone |
Production Supervisor | Beth Schiffman |
Editor | Patric Ryan |
Assistant Editor | Brad Dupuie |
Assistant Editor | Clay Doggett |
Executive Producer | Caitlin Grady |
Producer | Marcia Wigley |
Special Effects / VFX | The Mill |
2D Lead | Martin Karlsson |
2D Team | Becky Porter |
2D Team | Kelsey Napier |
2D Team | Dag Ivarsoy |
2D Team | Daniel Thuresson |
2D Team | Alex Candlish |
2D Team | Tara Demarco |
2D Team | Matthew Dobrez |
2D Team | Anne Trotman |
3D Lead Artist | David Lawson |
3D Lead Artist | Tom Graham |
3D Artist | Phil Mayer |
3D Artist | Chris Goodrich |
3D Artist | Daniel Stern |
3D Artist | Chase Webb |
3D Artist | Matt Longwell |
3D Artist | Freddy Parra |
3D Artist | Steven Olson |
3D Artist | Michael Lori |
Motion Graphics | Laura Nash |
Executive Producer | Leighton Greer |
Production Company Producer | Alex Bader |
Production Company Producer | Sumer Zuberi |
Production Coordinator | Jalisa House |
Shoot Supervisor | Martin Karlsson |
Shoot Supervisor | David Lawson |
Colorist | Adam Scott |
Executive Producer | Thatcher Peterson |
Production Company Producer | Diane Valera |
Production Coordinator | Robert Cohen |
Music / Sound Design | Q Department |
Executive Producer | Zack Rice |
Producer | Guin Frehling |
Chief Strategy Officer | Mark Aronson |
Strategist | Ben Breier |
Actor / Celebrity | Allen Iverson |
Actor / Celebrity | Marquette King |
Actor / Celebrity | Benjamin Kickz |
Production Company | Morton Jankel Zander (MJZ) |