Title | Holiday Joyride |
Agency | David&Goliath |
Campaign | Season of Giving Back |
Advertiser | Kia Motors |
Brand | Kia EV6 |
Date of First Broadcast/Publication | 2022 / 12 |
Business Sector | Cars |
Media Type | Television |
Length | |
Creative Chairman | David Angelo |
Chief Creative Officer | Ben Purcell |
Executive Creative Director | Frauke Tiemann |
Art Director | Ben Sweitzer |
Copywriter | Sammy Glicker |
Art Director | Tricia Knope |
Copywriter | Lovest Watson |
Broadcast Producer | Paul Albanese |
Executive Agency Producer | Christopher Coleman |
Executive Agency Producer | Sarah Patterson |
Assistant Producer | Dave Rowe |
Managing Director | Peter Bassett |
Print Producer | Elisa Atwood |
Print Producer | Ariadna Vazquez |
Digital Producer | Christian Colasuonno |
Digital Producer | Michael Van Pelt |
Digital Producer | Julia Minucci |
Art Director | Cara Nieto |
Managing Director | Lisa Tanner |
Account Director | Candace Logan |
Account Lead | Elissa Blanco |
Account Executive | Maile Connell |
Account Executive | Nicole Knueven |
Head of Strategy | Melissa Cabral |
Strategy Director | Kevin Destefan |
Strategy Director | Kelly Slater |
Strategy Director | Jeff Cannata |
Strategist | Kelsey Hillner |
Communications Planner | Emma Merber |
Product Director | Mark McNaul |
Director of Business Affairs | Quynh-An Phan |
Project Manager | Amy Chiang |
Project Manager | Donna Alexander |
Project Manager | Hanna Kosinski |
Production Company | Nexus Studios |
Director | Factory Fifteen |
Chief Creative Officer | Chris O'Reilly |
Chief Executive Officer (CEO) | Charlotte Bavasso |
Managing Director | James Tomkinson |
Executive Producer | Juliet Tierney |
Head of Production | Rachel Moss |
Producer | Dom Thompson Talbot |
Producer | Isaac Karsen |
Animation Producer | Belinda Isaacs |
Production Designer | Laura Garcia |
Director of Photography (DOP) | Paul Theodoroff |
Line Producer | Eric Brown |
Production Manager | Martin Lane |
1st AD | Sarah Fleming |
Production Supervisor | Tyler Antin |
Production Company | Vū Studio |
Production Manager | James Laurino |
Operations Manager | Brianne Dijamco |
Director | Ramiro Montes De Oca |
Post Production | Trafik |
Colorist | Mark Gethin |
Executive Producer Color | Meghan-Lang Bice |
Color Producer | Phoebe Torsilieri |
Color Assist | Nate Seymour |
VFX/Post Production | JAMM VFX |
Flame Lead | Mark Holden |
Flame Artist | Patrick Munoz |
Flame Artist | Benoit Mannequin |
Nuke Artist | Jake Brohringer |
Flame Lead | Tim Robbins |
VFX Supervisor | Jake Montgomery |
VFX Producer | Lauren Johnson |
Editing Company | Spinach LA |
Managing Director, Editorial | Adam Bright |
Editorial Company Executive Producer | Jonathan Carpio |
Editorial Producer | Patricia Gushikuma |
Editorial Producer | Cristy Torres |
Editor | Juan-Pablo Digenio |
Assistant Editor | Marshall Thompson |
Assistant Editor | Robby Salisbury |
Music / Sound Design | Barking Owl |
Music Creative Director | Kelly Bayett |
Executive Producer, Music | KC Dossett |
Mix | Matt Keith |
Music / Sound Design | Margarita Mix |
Mix | Nathan Dubin |
Executive Producer, Mix | Whitney Morris |
Executive Producer, Mix | Paula Arnett |
Managing Director, Mix | Brian Frank |
Animation | Factory Fifteen |
Production Manager | Chris Barnes |
3D Lead Artist | Ares Compagnoni |
3D Artist | Benedetto Bertozzi |
3D Artist | James Drummond |
3D Artist | Marisa Marques |
3D Artist | Vincent Filhine-Tresarrieu |
3D Animation | Ricardo David |
3D Animation | Hugo Rosado |
3D Animation | Tiberiu Irimia |
2D Artist | Luca Brenna |
Compositing | Alexey Marfin |